miniaturka-vw-kit-cars

VW Garbus jest do kitu. To znaczy – do kit cara.

Garbus to najpopularniejsza baza pod kit cary. Ale dlaczego?

Ten wpis zaczynam trochę z grubej rury, bo nie dość, że mówię o kit carach, to jeszcze o tym, że Garbus jest najpopularniejszą bazą pod tego typu rodzaj samochodu. Przy takim początku macie pewnie więcej pytań, niż odpowiedzi i prawdopodobnie jedynym punktem zaczepienia, jeśli chodzi o to co znajdziecie na tej stronie jest fakt, że wiecie jak wygląda Volkswagen Garbus. Ale spoko, spoko, pełen luz, to wcale nie jest takie trudne.

Skąd się wziął Garbus? (jakby ktoś nie wiedział)

Adolf Hitler był bardzo zadowolony z propozycji przedstawionej przez Ferdinanda Porsche.

Pytanie “skąd się wziął Garbus?” zwykle kończy się historią, która niezależnie od tego jak zostanie opowiedziana, to na sto procent opowiadający zawrze w niej dwie konkretne osobistości: Adolfa Hitlera i Ferdinanda Porsche. Historia pierwszego Volkswagena (czyli Typ 1) jest generalnie dość długa i zawiła, a my nie mamy całego dnia, więc tutaj znajdziecie ją w mocno skróconej formie, a jeśli zależy Wam na pełnej historii tego samochodu to polecam poszukać pierwszego odcinka “Samochodów dla ludu Jamesa May’a” – świetny program, w którym Kapitan Snuja opowiada o całej maszynie propagandowej, która sfinansowała II Wojnę Światową. I Garbusa. Ale głównie II Wojnę Światową.

A jeśli nie chce Wam się szukać, to proszę, oto streszczenie: wujek Adolf kazał wybudować setki kilometrów autostrad, by przyspieszyć transport lądowy i ułatwić szybkie przemieszczanie się swoich sił militarnych po terytorium Niemiec, a także przyszłej wielkiej Germanii. Z tym, że to trochę kapa mieć wybitną sieć dróg, gdy nikt nie posiada samochodu, by po nich jeździć. No więc nasz niespełniony malarz poprosił genialnego inżyniera, Ferdynanda Porsche, by opracował Samochód Dla Ludu, czyli Volkswagena.

I ten projekt był GENIALNY!

Uważajcie teraz, bo robi się ciekawie. Garbus miał silnik z tyłu, by podczas poruszania się z prędkościami autostradowymi, czyli około 100km/h, dźwięk silnika “zostawał z tyłu”, a nie przechodził przez kabinę zmniejszając komfort podróży. Co również istotne, silnik Garbusa chłodzony był powietrzem, nie potrzebował więc chłodnicy ani płynu chłodniczego, więc był tańszy w produkcji i obsłudze. Czyli idealnie, szczególnie jeśli bierzemy pod uwagę, że Volkswagen Garbus miał być autem dla ludu, które było tanie i łatwe w użytkowaniu. 

Podobny widok można było zobaczyć w pierwszych samochodach marki Porsche

Inną zaletą tego projektu był fakt, że cały układ napędowy był w jednym miejscu i zajmował niewiele przestrzeni. To oznaczało, że wyjęcie garbusowego silnika nie było bardzo trudne. Inna sprawa, że podłoga w Garbusie była płaska i wystarczyła szlifierka, by odciąć ją od podwozia. Można także ją było skrócić (lub wydłużyć), bo nie było wału napędowego i innych dupereli, które wymagały modyfikacji przy zmianie długości pojazdu. I to właśnie te cechy powodowały, że Garbus szybko zyskał popularność jako baza pod wszelkiego rodzaju kit cary.

Kit car to nic więcej jak auto z Ikei

Kit car to innymi słowy auto dostarczane jako “kit”, czyli zestaw do samodzielnego montażu. Czyli sprawa jest prosta: bierzemy auto-dawcę, na przykład Garbusa, rozmontowujemy go do ramy, a potem do tej ramy dokręcamy nowe części nadwozia. I tyle, fajrant, koniec. Z tym, że budowa takiego kit cara często wymaga pewnych umiejętności technicznych, bo nierzadko trzeba coś pociąć lub pospawać. Dlatego też są firmy, które po dostarczeniu auta-dawcy zwrócą nam od razu gotowe auto, jedyne co wtedy trzeba wziąć pod uwagę to fakt, że do kosztu zestawu modyfikacji dochodzi koszt robocizny.

A skoro dziś wpis poświęcony jest kit carom na VW Garbusie…

…to właśnie teraz nadszedł czas, bym pokazał Wam najciekawsze z nich. A jest co pokazywać, bo dzięki prostocie konstrukcji Volkswagena był taki moment, gdy producenci kit carów wyrastali jak grzyby po deszczu. Nie przesadzam, kitów do VW były setki, w tym nawet takie, które upodabniały Garbusa do Porsche(!), Lamborghini(!!) czy Jeepa(!!!).

Brubaker Box

Brubaker Box był pierwszym vanem na bazie Garbusa - powstał jeszcze przed Transporterem

Zaczniemy od kit cara, który zainspirował mnie do napisania tekstu, który teraz czytacie. Brubaker Box to wynalazek o tyle dziwny, że zupełnie nie widać po nim tego, że zaczął swój żywot jako skromny Volkswagen. Box był minivanem, który korzystał z niezmodyfikowanej płyty podłogowej Garbusa, jedyna różnica polegała na tym, że bak został przesunięty z przodu pojazdu do jego centralnej części. Problem Brubakera leżał jednak w zupełnie innym miejscu – czyli w finansach. Produkcja Boxa była zupełnie nieopłacalna, a to oznacza, że kit o nazwie Brubaker Box produkowano przez niecały rok. I tyle. Szkoda.

Meyers Manx

Nie wyobrażam sobie Manxa w jakimś "normalnym" kolorze. Manxy muszą być kolorowe!

Warto byłoby też wspomnieć o najpopularniejszym kicie montowanym na Garbusie, inspiracji dla wszystkich plażowych buggy – czyli Meyersie Manxie. Manx to, jak nietrudno się domyślić, kit wymyślony w Australii, zbudowany z myślą o lansowaniu się na plażach wśród surferów, ładnych dziewczyn i drinków opłaconych mokrymi banknotami. I prawdopodobnie właśnie z powodu wyglądu i popularności tego kitu jest on tak samo kultowy jak oryginalny Garbus i doczekał się niezliczonej ilości akcesoriów tuningowych.

Puma GT/GTE/GTS i tak dalej...

Puma była nawet na Ultrace 2022! Wtedy jeszcze średnio wiedziałem co to...

Tak, wiem, Puma to marka odzieżowa, ale Puma samochodowa i odzieżowa to dwie zupełnie różne firmy. A jako, że na modzie znam się jak Jan Sebastian Bach na rynku smartfonów, to porozmawiamy sobie o tej samochodowej Pumie. Może zacznijmy od tego, że Puma nie była stricte kit carem, bo była produkowana w fabryce, ale mimo to uwzględniłem ją w tym wpisie, bo korzystała z oryginalnego układu napędowego i platformy Garbusa. Jaka fabryka wymyśliła, by robić auto sportowe na Garbusie? Brazylijska. Dlaczego? Bo w Brazylii były kosmiczne cła od importu samochodów, a skoro fabryka VW była na miejscu, to czemu nie?

Ale kit car nie musi być na Garbusie

Zapewne już domyśliliście się, że kit cary nie muszą być budowane na Garbusie. Właściwie, to mogą być budowane na czymkolwiek, albo jeszcze lepiej, na niczym. Idealnym przykładem kit cara, który nie posiada samochodu-bazy jest Caterham – tam wszystko, co potrzebne jest w zestawie, łącznie z ramą samochodu i nadwoziem. Wynika to z faktu, że samodzielna budowa samochodu pozwala w wielu krajach rejestrować samochody z pominięciem norm emisji spalin i bezpieczeństwa, co obniża koszta.

Co ciekawe, jednym z nielicznych krajów, gdzie kit cary muszą spełniać normy jest Polska, co właściwie uniemożliwia rejestrację takich wynalazków. A szkoda, bo jak już kiedyś pisałem, Caterhama to bym sobie zbudował…

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij ten wpis:

czytaj inne wpisy:

Lamborghini – Marka jednej linii

Na rynku istnieje wiele producentów samochodów, których można rozpoznać na pierwszy rzut oka. Ale nikt nie robi tego lepiej niż Lamborghini. Jedną z najważniejszych zasad rynku, nie tylko tego samochodowego, jest “wyróżnij się albo zgiń”. No więc producenci starają się wyróżnić, utrzymać konsekwentny design swoich produktów tak, by same w sobie były reklamą i zobaczywszy

Czytaj więcej »

Jak nie Kia Stinger to co? Ma być szybko i praktycznie!

Kia Stinger to swego rodzaju fenomen ostatnich lat – celny cios wymierzony prosto w segment premium. Ale nawet coś takiego musi mieć alternatywy, nie? Kia Stinger to rozsądny wybór dla osób, które oczekują dynamicznego wyglądu i pasujących do niego osiągów. Kolejną zaletą tego samochodu jest fakt, że dzięki składanym siedzeniom i klapie bagażnika otwieranej razem

Czytaj więcej »

5 aut, które są bez sensu ale i tak je kochamy

Niektóre samochody są tak bez sensu, że nie sposób ich nie kochać. Oto pięć takich przypadków. Niezależnie czego by się nie mówiło, samochody to nasze “awatary”. Za ich pomocą pokazujemy, kim jesteśmy, co robimy i jakimi jesteśmy ludźmi. To właśnie dlatego, nawet ci traktujący samochód tylko i wyłącznie jako środek lokomocji, nie jeżdżą Multiplą albo

Czytaj więcej »

Co czyni Subaru Symmetrical All Wheel Drive tak wyjątkowym?

Gdy słyszymy Subaru, myślimy: napęd na 4 koła. No tak, ale czemu akurat ten z Subaru jest tak wyjątkowy? Subaru jest marką zbudowaną właściwie tylko na jednym atucie. Atutem tym jest napęd na 4 koła, dostępny, najczęściej seryjnie, we wszystkich autorskich modelach tej marki. I tak, obecnie właściwie wszystkie marki oferują napęd na wszystkie koła

Czytaj więcej »

AMG to nie tylko Mercedes, ale także… auta japońskie?

W przeciwieństwie do BMW M Power, AMG przez wiele lat było niezależną firmą tuningową, która nie podlegała żadnej marce. Generalnie skrót AMG kojarzy się z jedną marką – Mercedesem. I właściwie to się nie dziwię, bo modele takie jak C-klasa AMG lub E-klasa AMG rozbudzają wyobraźnię już od ponad 20 lat. Samochody te nie zawsze

Czytaj więcej »

Czy Jeep Wrangler to dobry samochód?

Odpowiedź na to pytanie można by skrócić do jednego słowa. Ale to nie byłoby uczciwe. Jeep Wrangler to ciężki do ugryzienia temat. I nie chodzi tu tylko o jego masę (około dwóch ton), ale też o to, że to nie jest auto, które można jednoznacznie polecić lub odradzić. Ja sam pisząc te słowa mam mieszane

Czytaj więcej »