TŁO WPISU

Zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 roku. I co teraz?

Ostatnio Parlament Europejski przegłosował ustawę wprowadzającą zakaz sprzedaży samochodów spalinowych w roku 2035. Ale to nie musi nic znaczyć.

Zwykle na Ivolucji nie piszemy o newsach. Nie po to jest ten blog. Ale lubimy pisać o rzeczach kontrowersyjnych, albo chociaż o zwykłych rzeczach w sposób kontrowersyjny. Na przykład TUTAJ albo TUTAJ. I ten wpis również może wydawać się kontrowersyjny, bo moje spojrzenie na tę sprawę jest… dwojakie. Ale od początku.

Czego zakaz sprzedaży samochodów spalinowych od 2035 roku nie oznacza?

Po 2035 roku będziecie mogli sobie nadal kupić swoje auto marzeń. O ile będzie Was stać...

Coraz częściej na różnych forach czy mediach społecznościowych słyszę głosy, że ten zakaz to spowoduje, że w 2035 już w ogóle nie będzie możliwości kupić auta spalinowego i nawet używane “spaliniaki” wypadną. Jak zapewne pamiętacie cytat Józefa Tischnera: “Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda”, to wiecie, że takie gadanie o autach używanych to ostatnia z trzech prawd. Przepisy wprowadzone przez UE mówią o autach NOWYCH, nie używanych, więc jeśli macie zamiar kupić swoje wymarzone pudełko z silnikiem spalinowym po 2035 roku, to jak najbardziej będziecie mogli to zrobić, nikt Was nie trzyma. Spełniajcie swoje marzenia! Cieszcie się życiem!

Tylko jest taki jeden malutki problem…

Będziemy mogli poczuć się jak nasi dziadkowie w wiecznych kolejkach/zdjęcie: MSPoweruser

Bo widzicie, jeśli infrastruktura obsługi aut elektrycznych nadal będzie prowadzona w taki sposób, jak obecnie, to będzie…. Cienko. Obecnie samochody elektryczne (EV – Electric Vehicle) borykają się ze sporą ilością problemów, takich jak zasięg czy czas ładowania. I o ile pierwszy z tych problemów to nie jest wielki problem, o tyle drugi sam w sobie tworzy problemy. Bo nie dość, że auta elektryczne ładują się PIEKIELNIE długo, to jeszcze jest świetny cyrk z ładowarkami. Często jest tak, że każda firma oferująca usługę ładowania EV ma swoją własną apkę, która jest potrzebna, by z danej stacji ładowania korzystać. Wyobrażacie sobie ten chaos jakbyście mieli i do BP i Circle K, i jakiejkolwiek innej stacji potrzebować innych kart członkowskich, by w ogóle zatankować? A teraz ogarnijcie, że chcecie zatankować, a stacja nie działa, bo nie. Fajnie, nie? Dorzućmy jeszcze to, że często na 3 stanowiska mogą ładować się tylko dwa auta naraz i robi się śmiesznie. A to są problemy, z którymi mierzą się właściciele EV. Ja wiem, że nie każdy, ale przedstawione niedogodności pojawiają się częściej niż myślicie. Ah, byłbym zapomniał – jak Wam się skończy paliwo w aucie na płynne dinozaury, to możecie skoczyć na stacje i nalać sobie triceratopsa do kanistra, a potem do auta. Wyobraźcie sobie teraz skoczyć po wiadro prądu.

Wiecie czym to się może skończyć?

MAD PHOTOSHOP SKILLZ czyli dobrze jest mieć zdolnego człowieka od obróbki zdjęć.

Biorąc pod uwagę upierdliwość korzystania z samochodów elektrycznych, sytuacja z używanymi autami spalinowymi może być nieciekawa. Nieciekawa, bo auta spalinowe, ze względu na samą wygodę korzystania, mogą pójść w cenę w sposób niewyobrażalny. Bogaci ludzie tego świata będą w stanie zapłacić dużo tylko i wyłącznie za to, żeby nie stać przy ładowarce jak jakiś plebs. Albo wyobraźcie sobie jakąś nową Teslę czy inne elektryczne Audi, przerobione przez jakiegoś bogacza z napędu elektrycznego na spalinowy tylko po to, by nie czekać w kolejkach. Słodki Jeżu Anaszpanie, co za dystopijna wizja ekologii. Wiecie, auto było zarejestrowane jako EV w roku 2037, ale bogacz sobie przerobił je na napęd dinozaurowy – to nie będzie zabronione. Chyba.

Ale zanim 2035 nastąpi…

5.0 V8 477hp i brak dachu... "Prawdziwa" motoryzacja żyje i ma się dobrze!

Nie pakujcie jeszcze manatków i nie krzyczcie, że “MOTORYZACJA MI SIĘ KOŃCZY CO TERAZ HALYNA BIGOS MI GOTUJ”. Przypominam, że mamy jeszcze 12 lat cieszenia się autami spalinowymi. Owszem, są coraz to bardziej restrykcyjne normy emisji spalin, ale auta takie jak GR Yaris albo Lexus LC500 przypominają nam, że nie wszystko stracone i silnik spalinowy ma nam coś jeszcze do pokazania. Warto też pamiętać, że te buraki z Ferrari dogadały się z UE i oni to będą mogli sprzedawać swoje wolnossące V12 do woli. Jeśli więc będziecie bogaci w 2035 roku, to nadal będziecie mogli kupić nowe Ferrari napędzane benzyną. Nie wydaje mi się to fair, ale generalnie Ferrari często nie gra fair. 

Ratunkiem może być też Porsche i McLaren

Wierzcie lub nie, ale silnik tego Porsche nie zużywa ani kropli benzyny. Ani diesla./zdjęcie: Motor1

Ten duet co prawda nie dogadał się z UE, ale ma inny plan jak wybrnąć z tego bzdurnego zakazu. Jaki plan zapytacie? Ku… tak, tego, niegłupi. Marki te inwestują mocno w paliwa syntetyczne, które a) nie będą zanieczyszczać planety, oraz b) będą zachowywać się podobnie jak benzyna czy diesel, umożliwiając nam dalszy rozwój i eksploatację silników spalinowych – szczególnie, że Koenigsegg czy Mazda uważają, że odkryliśmy dopiero 20% możliwości silnika spalinowego. Jeśli udałoby się plan rozwoju paliw syntetycznych zrealizować, to zakaz sprzedaży samochodów spalinowych może odejść w zapomnienie. Brzmi dobrze, prawda?

EV nie musi oznaczać nudy za kółkiem

Wielu ludzi uważa, że każde EV jest takie same – nieważne czy to Skoda Enyaq, Volkswagen ID.3 albo Tesla Model S, wszystko to będzie się prowadzić jak pralka i tyle. Tylko, że ci sami ludzie zapominają, że wiele aut spalinowych potrafi być na tej samej platformie, mieć ten sam silnik, a mimo to mieć zupełnie inny charakter. Niesamowite, co? To samo dotyczy aut elektrycznych, dlatego jedni wolą Porsche Taycan, a inni Audi E-Tron GT, bo auta te, mimo tej samej platformy, mają inny charakter i właściwości. Należy dodać, że oba są też pełnoprawnymi sportowymi liftbackami – zapewniają fun z jazdy, dobre osiągi i wyśmienite prowadzenie. I już uciszam wszystkich malkontentów, którzy wywieszają żałobną flagę nad dźwiękiem aut spalinowych – nie wszystko stracone, “EVki” też potrafią dobrze brzmieć. Inaczej, ale nadal dobrze. 

A może Parlament Europejski wie co robi?

Autka elektryczne też potrafią być śliczne! /zdjęcie: Top Gear

Zostanę teraz na moment adwokatem diabła, ale jest pewna szansa, że Parlament Europejski wie co robi, a zakaz o którym mówimy ma sporo sensu. Może uda się rozwiązać problemy z ładowaniem? Może nie ma co się bać o infrastrukturę i znajdzie się jakiś sposób zunifikowania aplikacji do obsługi ładowarek samochodów elektrycznych? Może będzie w stanie wyprodukować odpowiednią ilość energii elektrycznej, by to wszystko zasilić? Może technologia pójdzie na tyle do przodu, że auta elektryczne staną się powszechnie dostępne? Może niepotrzebnie się martwię? Parlament Europejski pewnie powiedziałby, że zadaję za dużo pytań i oni wszystko już, tu tego, mają pochytane.

A może Parlament Europejski nie wie co robi?

This is fine... /zdjęcie: WardsAuto

Gorzej jeśli zakaz zakazem, ale samochody elektryczne nadal będą w powijakach i nadal będą drogie. Albo ogarnijcie teraz. Nagle te wszystkie tęgie głowy, co siedzą tam w garniakach odkrywają, szok i niedowierzanie, że produkcja baterii i ich utylizacja nie ma nic wspólnego z ekologią. Albo, że przemysł motoryzacyjny nie jest w stanie odpowiednio szybko przebranżowić się z produkcji aut spalinowych na elektryczne? Już były głosy niemieckich koncernów, że zakaz sprzedaży aut spalinowych to dla nich może być śmierć, a przy okazji zwolnienie niezliczonej ilości pracowników, którzy do tej pory zajmowali się tylko i wyłącznie branżą motoryzacyjną i taśmową produkcją podzespołów. Już kij z użytkownikami samochodów – pomyślcie o tym ciosie dla gospodarki. Wszystkie fabryki, nie tylko aut, ale też gąbek do siedzeń, silniczków do wycieraczek, gumek do uszczelek, żarówek do reflektorów – te wszystkie instytucje będą musiały zrobić nagłą redukcję zatrudnienia. I gdzie ci ludzie pójdą? Ja też nie wiem.

Ale są pewne światełka w tunelu

To drodzy Państwo jest Lamborghini Sian - pierwsze auto z super-kondensatorami

I nie są to światła nadjeżdżającego z naprzeciwka pociągu EN57, tylko delikatne światełka nadziei, że nie wszystko stracone. Pomysł z paliwami syntetycznymi może wypalić – wtedy jest dobrze, bo sytuacja wraca do normy, motoryzacja pozostaje taka jaką znaliśmy dotychczas, możemy jeździć czym chcemy. Może być też tak, że nagle zasilanie wodorem wróci do łask, a przecież silniki benzynowe mogą jeździć na wodór. Tracą wtedy trochę mocy, ale mogą. Może też być tak, że nastąpi rewolucja w technologii baterii i okaże się, że auta elektryczne można ładować w kilka chwil. 

Pamiętajcie: Nie wszystko stracone. Nie siejmy niepotrzebnej paniki.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Udostępnij ten wpis:

czytaj inne wpisy:

Czarna magia tuningu czyli styl Donk

Duże felgi potrafią zepsuć wygląd samochodu. Ale nie w tym przypadku. Na pewno natknęliście się w internecie na zdjęcie auta na przerośniętych felgach. Na przykład nowego Camaro na obręczach tak wielkich, że prześwit wygląda raczej jak z terenówki, a nie jak auta sportowego. Na przykład coś takiego: zdjęcie: @Carscoopscom na Facebook’u To nie jest Donk.

Czytaj więcej »

Wyjaśnijmy sobie jedno: auta elektryczne mają zalety.

I nie, wcale nie chodzi o to, że dostałem kupę siana od Elona Muska. Głównie dlatego, że nie dostałem. Znaczy, jeśli miałbym dostać to z miłą chęcią podam numer konta. Ale póki nie dostałem (albo jesteście w stanie uwierzyć, że nie dostałem) żadnych pieniędzy by promować EV’ki to możecie być pewni, że moja opinia jest

Czytaj więcej »

F1 to ciężki kawałek chleba – tych 9 producentów się o tym przekonało.

Branie udziału w zawodach F1 może pójść w dwie strony – albo stracicie pieniądze i coś wygracie, albo stracicie pieniądze. Wyobraźcie sobie taki scenariusz: wygrywacie w “Turbo-totku – Loterii z Kompresorem” niesamowitą ilość pieniędzy. Naprawdę taki szmal, że głowa mała. Taką ilość cebulionów, że możecie wypełnić nimi skarbiec Sknerusa McKwacza i nawet nie poczuć różnicy.

Czytaj więcej »

Marcello Gandini zmarł – ale jego dziedzictwo będzie wieczne.

Czasem rozmyślam nad nieśmiertelnością. Czy jesteśmy w stanie ją osiągnąć? Okazuje się, że tak. I jest to zaskakująco… hm. Powiedziałbym, że proste, ale chyba nie o to słowo mi chodzi. To co mam na myśli to to, że osiągnięcie nieśmiertelności nie wymaga odprawiania szamańskich rytuałów lub grzebania w genomie człowieka i wydobywania najlepszych cech. Ani

Czytaj więcej »

Myślicie, że wiecie czym jest bałagan? Oto historia Porsche 911!

Bez wątpienia możemy uznać, że Porsche 911 to jeden z najważniejszych samochodów sportowych wszechczasów. Ale jego historia to straszny chaos. Będę szczery – od dłuższego czasu zabierałem się do napisania tego wpisu, ale im bardziej wertowałem historię Porsche 911, tym bardziej nie wiedziałem za co się chwycić i jak ten temat ugryźć. W większości samochodów

Czytaj więcej »