Toyota Corolla to model, który każdy zna z ulic. Nic w tym dziwnego, jest to wszak najpopularniejszy model świata. Ciekawie jednak robi się gdy zajrzymy na ulice Japonii, kraju ojczystego tego samochodu.
Zawsze gdy jestem czegoś niemalże pewny okazuje się, że faktyczny stan rzeczy jest zgoła inny. Tak było i tym razem. Wydawało mi się, że jestem samochodowym świrem i że niewiele rzeczy jest mnie w stanie zaskoczyć. Tymczasem mój przyjaciel z Rybnika (nie ten od Need For Speed) napisał do mnie z pytaniem czy wiem, że Toyota Corolla (E12) miała specjalne wersje tylko na Japonię. Otóż nie wiem. Znaczy, nie wiedziałem. Bo teraz wiem. W każdym razie, ten tekst będzie taką małą kooperacją między nami. Na razie oddaje głos Jerzemu. Będę się tylko czasem wtrącał, żeby coś dodać, dorzucić, skorygować.
Jerzy jest pisany kursywą, ja natomiast normalną czcionką.
Ciekawostką, o której pewnie nie każdy wiedział jest to, że Toyota Corolla Hatchback w Japonii występowała pod dwiema nazwami. Były to Allex i RunX. Wersje japońskie różniły się od europejskich diametralnie, nie tylko z zewnątrz (nie przesadzałbym).
Jeżeli chodzi o silniki to Toyota oferowała w obu modelach silniki 1.5 (1NZ-FE) i 1.8 (1ZZ-FE oraz 2ZZ-GE). Wszystkie były układu R4 i typoszeregami się nie przejmujcie dojdziemy do tego. 1.5 miał moc 110KM, słabsze 1.8 (1ZZ) miało 136KM a mocniejsze czyli 2ZZ miało 192KM (!). Modele o mniejszej mocy były łączone ze skrzyniami automatycznymi, topowa wersja była łączona wyłącznie z ręczną skrzynią biegów.
W środku natomiast oba samochody to inny świat. w stosunku do Europy wnętrze wydaje się… delikatnie przestarzałe ale jednocześnie bardziej eleganckie. Nic w tym dziwnego, fotele wyglądają jak z Toyoty Corolli poprzedniej generacji (E11). Tak samo było z kratkami nawiewu, które w polifcie zmieniono na takie wyglądające jak w Toyocie Celsior (U nas znanej jako Lexus LS430). W niektórych wersjach Allex’a i RunX można było też znaleźć deskę rozdzielczą podobną do tej stosowanej we wcześniej wspomnianym Lexusie. Pozwalało to uzyskać imitację luksusowego wnętrza w tym stosunkowo niewielkim aucie.
Większe różnice między Toyotą Allex, a RunX następowały jednak pod skórą. Allex była wersją skrojoną do spokojnych i długich podróży, RunX natomiast do podróżowania żwawszego, dziś nazwalibyśmy to wersją stworzoną specjalnie dla kierowców lubiących sportowe prowadzenie i zwinność. Te różnice widać także w masie obu wersji Toyoty Corolli. Allex waży około 1200kg, RunX natomiast około 1080kg.
Problem z informacjami na temat tych Toyot jest taki, że ich nie ma. Nic w tym w tym dziwnego, gdyż w Japonii obie są zwykłymi autami do jazdy na zakupy i nikt nie przywiązuje do nich uwagi.
Tutaj Jerzy rozpisał wszystkie wersje wyposażeniowe każdej wersji zależnie od rocznika, ale jest tego tak dużo, że pozwolę to sobie skrócić do najważniejszych i najłatwiejszych do zapamiętania informacji. Gdybyście jednak potrzebowali czegoś jeszcze napiszcie w komentarzu, albo ja albo Jerzy odpowiemy z miłą chęcią.
Toyota Corolla, która na-pewno-nie-jest-Corollą w czasie swojego okresu produkcyjnego przeszła dwa liftingi. Czyli wyglądało to z grubsza tak:
-Modele z lat 2001-2002 mają przód europejskiej Corolli Sedan
-Modele z lat 2002-2003 mają przód naszych Corolli hatchback przez liftingiem
-Modele z lat 2004-2007 mają przód naszych Corolli hatchback po liftingu.
Co do wyposażenia, z ważniejszych rzeczy należy powiedzieć, o tym, że wyposażeniem standardowym w obu modelach był ABS, klimatyzacja, elektryczne szyby (wszystkie 4) czy 4-biegowa skrzynia automatyczna. Wyposażenie opcjonalne w tym modelu nie jest porywające, warto jednak zaznaczyć, że jedną z opcji była marmurowa okleina(!) we wnętrzu czy zegary Optitron z białym lub czerwonym podświetleniem. Są czadowe!
Wewnętrzny rynek japoński, tzw. JDM (Japanese Domestic Market) jest prawdziwą kopalnią dziwnych samochodów, które na pewno jeszcze się na Ivolucji pojawią. Serio, Allex i RunX to nic, poczekajcie aż usłyszycie o Kei-Carach. Ale to już nie dziś, nie zapomnijcie zatem “polajkować” Ivolucji na FB i Instagramie by nie przegapić kolejnych ciekawostek ze świata samochodów.
Zdjęcie główne pochodzi ze strony Autofakty.pl
Pingback: Top (99)7 pojazdów specjalistycznych Polskiej Policji, które rzadko spotkacie na drogach. - ivolucja.pl